Cordova Crosswalk Nedir? Nasıl Kullanılır?

Crosswalk, Cordova için gelişirilmiş; hibrit android uygulamanızın içine evrensel ve modern teknolojiye uygun bir tarayıcı WebView motoru gömerek, her cihazda aynı çıktıyı almak için kullanılan bir eklentidir. Crosswalk, WebGL, ses ve RTC gibi HTML5 özelliklerinin kullanımı sırasında büyük bir performans artığı sağlıyor.

Temelde çok basit bir mantığı olması ve kullanımın kolaylığı ile, tarayıcılar arasındaki farklılıkların yarattığı baş ağrılarını en aza indiriyor.

Cordova CrossWalk Kullanımı

Projenizin Crosswalk kullanabilmesi için Cordova 4.0 versiyonu ve üstü işleyiciye sahip olmanız gerekiyor, buna ek olarak eğer CLI'da eklentiyi kuruyorsanız Cordova CLI versiyonunuzun 5.0.0 veya üstü olması gerekiyor.

> cordova plugin add cordova-plugin-crosswalk-webview
> cordova build android
> cordova emulate android

Buna ek olarak eklenti üzerinde eklenti üzerinde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmiyor.

Intel XDK'de Crosswalk Kullanımı

Yazılarımı takip ediyorsanız, ben CLI yerine Intel XDK gibi bir geliştirme ortamı kullanıyorum, Intel XDK'in içinde uygulamanızı build ederken seçebileceğiniz bir Crosswalk seçeneği var;

Intel XDK Crosswalk

Bu seçeneği seçerek build sırasında crosswalk eklentisini uygulamanıza ekleyebilirsiniz.

Cordova CrossWalk Kullanmalı mıyım?

Crosswalk eklentisini kullanmanız veya kullanmamanız biraz duruma bağlı diyebiliriz. Bu eklentinin en büyük sorununun teknik olarak uygulamanız içine bir tarayıcı motoru gömüyor olması, tahmin edebileceğiniz gibi bu da uygulamanızın kapladığı alanı artırıyor, 10 MB dolaylarındaki uygulama dosyaları build alındığında birden 40 MB'a dönüyor.

Eğer yaptığınız uygulamanın çok karışık ve farklı tarayıcılarda büyük sorunlar oluşturacağını düşünmüyorsanız kullanmak mantıklı değil. Bahsettiğimiz gibi Crosswalk genellikle WebGL gibi daha komplike HTML5 özellikleri ile kullanılıyor.

Ben ne yapıyorum? Ben olabildiğinde kullanmaktan kaçınıyorum, zaten çarpık teknolojileşme ile insanların telefon hafızalarının yetersiz olduğu Türkiye şartlarında bir kullanıcıya 40MB'lık uygulama indirtmek öyle kolay değil.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz