ECMAScript 6 (ES6) Nedir? Nasıl Kullanılır?

ES6 (ECMAScript 6), Javascript'in 2015 yılında belirlenen yeni standartlarını temsil eder. Bazı kaynaklarda ES 2015 olarak da geçer.

Ayrıca ECMAScript standartı ve bu standartın tarihini şu yazıda okuyabilirsiniz.

An itibari ile tarayıcılar tarafından geçerli standart olarak kulllanılan ES5.1 standartına, Javascript'in evrimine paralel olarak gelen birçok yeniliği içinde kapsayan ES6'nın kilit ve temel özelliklerine ilerleyen zamanlarda yazacağım yazılarda değineceğim.

ECMAScript 6'nın asıl amacının daha temiz ve syntaktik olarak daha rahat kullanımı olan bir Javascript evrimini gerçekleştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Javascript geliştiricilerinin ihtiyaçları ve alışkanlıklarına göre daha verimli bir arka plan çalışması sunmak üzere geniş bir kitlenin geribildirimleri ile oluşturuldu.

An itibari ile beni en çok heyecanlandıran özelliğin Classlar ve classların constructor, extends gibi özelliklerinin çalışma mantığı oldu.

Küçük bir örnek;

class Araba {
  constructor(isim) {
   this.isim = name;
   this.tip = 'araba';
  }
  getIsim() {
   return this.isim;
  }  
}

// Bir instance oluştur
let Arabam = new Araba('Düldül');
console.log(Arabam.getIsim());

Daha birçok modüler ve obje tabanlı programlamayı low-level programlama mantığına yaklaştıran const değişkenler gibi özelliğin bulunduğunu da hatırlatalım.

ES6'nın an itibari ile çoğu tarayıcı tarafından standart olarak kabul edilmediği düşünülürse, production için kullanılması biraz sorun yaratabiliyor. Bu tip durumlarda transpile eden bir ek kütüphane kullanılması gerekiyor. Babel.js ile ES6 kodlarınızı compile edebiliyorsunuz.

Yükleme tamamlandıktan sonra;

$ babel script.js --out-file script-compiled.js

İle yazdığınız scripti compite edebiliyorsunuz.

An itibari ile production için zorlanmaması gerektiğini düşünüyorum, fakat şimdiden yeniliklere alışmak isteyenler kişisel projelerinde kullanabilirler.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz