ECMAScript 6’nın Hangi Özelliklerini Tarayıcılar Destekliyor?

Önceki yazılarımızda Javascript'in yeni versiyon serisinden bahsetmiştik. Fakat önemli olan, an itibari ile ES6'nın her özelliğini her tarayıcı üzerinde kullanabilir miyiz?

Burada bahsetmemiz gereken önemli bir diğer bilgi, her tarayıcının, bahsettiğimiz standartları kendilerinin implement ettiğidir. Şöyle ki, Google Chrome ES6 ile gelen X özelliğini tarayıcısına implement etmişken, Mozilla Firefox bu özelliği henüz implement etmemiş olabilir.

Aynı durumu CSS3 özellikleri için de yaşamıştık. Tarayıcıların yeni CSS standartlarına alışma sürecinde özelliklerin kullanılmasının mantıklı olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşanıyordu. Yaklaşık 1-2 yıl sonra neredeyse çoğu modern tarayıcının özelliklere ayak uydurduğunu görüyoruz.

Javascript'in yeni standartı için de durum böyle olacak gibi duruyor.

Peki ES6'nın hangi özellikleri çoğu tarayıcı tarafından destekleniyor veya hangi özelliklerin kullanılmaya başlanması daha mantıklı?

ES6 Compatibility Table

Bu kontrolleri yapmak için ben githubdaki sürekli güncellenen bir repository'yi kullanıyorum: Repo için tıklayın!

Tabloda neredeyse her özelliğin Chrome ve Opera ekibi tarafından implement edilmiş olduğunu görüyoruz, bunun yanında Edge 14 ve Firefox için de çoğu özellik implement edilmiş. Android tarayıcısının da ana motor olarak Chrome çekirdeği kullandığını düşünürsek, ES6'in en büyük sorunun Safari ile olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz