ECMAScript, Javascript Standartları ve Geçmişi

Javascript, diğer web teknolojilerinde olduğu gibi bir standarta sahiptir. Bu standarta ECMAScript (Kısaca ES) adını veriyoruz. Bu standartın versiyonlaması da tam sayılarla yapılıyor. Örneğin an itibari ile çoğu tarayıcı tarafından kullanılan versiyonun ECMAScript 5 (5. versiyon) olduğunu söyleyebiliriz.

Javascript'in erken zamanlarında ES1 ve ES2 tam olarak tanımlandı diyemeyiz. ES3 ilk defa Javascript versiyonunun düzgün şekilde tanımlandığı versiyon olmuştur. Internet Explorer 6-8 ve Android 2+ mobil tarayıcılarında Javascript'in ES3 versiyonu implement edilmiştir diyebiliriz. Bunun sonrasında ES4 versiyonu hiç bir zaman tanımlanmadan, şuan kullandığımız ES5 versiyonu kullanılmaya başlanmıştır. Javascript'in Geçmişi Firefox, Chrome, Opera, Safari ve popüler diğer tarayıcılar tarafından an itibari ile de kabul gören ES5 standartı 2009 yılında çıkmış, sonrasında ES5.1 versiyonu ile an itibari ile kullandığımız Javascript versiyonu halini almıştır.

Javascript'in sıradaki standartı olan ES6 ile birlikte çok farklı kullanımlar ve daha verimli programlama praktisleri kullanıma sunulacak. An itibari ile tanımlaması tamamlanmış (2015 sonları) olan ES6, çoğu tarayıcı tarafından kabul edilme aşamasındadır.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz