Google Play Market Sıralaması Faktörleri ve İstatistikleri

Bu yazıda, Appbrain isimli sitede gördüğüm google play'in genelini ilgilendiren istatistikler ve bu istatistikleri nasıl yorumlamamız gerektiği ile alakadar kısa bir yazı oluşturacağım;

Screenshot at Sep 09 10-19-43

Grafikte uygulama açıklama karakter sayılarının genel bir grafiği bulunuyor. Gördüğünüz gibi marketteki uygulamaların çoğunluğu 400-800 karakter aralığında açıklama kullanıyor. Bu bilginin önemli olmasının en büyük nedenlerinden birisi, açıklama kısmı için google play'in 4000 karakterlik bir sınır veriyor olması. Buna rağmen marketin büyük bir kesimi 400-800 kelime aralığında açıklama girmekte.

Burada açıklama için optimum bir değerin varlığından söz edebiliriz. 4000 karakterin tamamı kullanıldığında, içerikte öne çıkartmak istediğiniz kelimelerin yoğunluk oranı düşük olabilir ve arama sırasında ortaya çıkması zorlaşabilir.

Ayrıca arama sonuçlarının machine learning algoritması ile uygulamalara rank verme sureti ile oluşturuluyor olması düşünülürse, arama sonuçları sırasıda jenerik uygulamalın kullandığı uzunluğa yakın bir uzunluk kullanmak mantıklı gibi duruyor.

Screenshot at Sep 09 10-20-29

Bu istatistikte marketteki TÜM uygulamaların ortalama aldığı yıldız sayısının grafiği bulunuyor. Burada %63 gibi büyük bir çoğunluğun 1-10 yıldız arasında yıldıza sahip olması çok şaşırtıcı bir veri. Uygulama markette dolaşırken 1-10 yıldız arasında uygulama görmek gerçekten çok zor, burada görünüyorki, özellikle yeni uygulamaların markette keşfedilebilirliği açısındana 10 yıldızdan fazla rating almış olmaları çok önemli gibi.

Screenshot at Sep 09 10-19-43

Üzerine konuşmak istediğim bir diğer istatistik ise, tüm uygulamalarda uygulamaların boyut olarak büyüklük karşılaştırılması. 2-5 mb arasında en fazla uygulama bulunurken, sonrasındaki aralıklarda sayılar giderek düşüyor. Tabiki "ne kadar küçük o kadar iyi" yaklaşımı bu durumda doğru olacakken, markette sıralamaya çok büyük bir etkisinin doğrudan olduğunu sanmıyorum.

İndirdikten sonra silinme oranı, market sayfasına girip app'in boyutunu görüp indirmekten vazgeçme gibi oranların da bir uygulamanın rankını etkiliyor olması kaçınılmaz bir durum.

grafikler: appbrain

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz