Hakkımda

Merhabalar, bu sayfayı uzun süredir düzenlemek istiyordum, fakat fırsat bulamadığımdan aslında sitenin önemli bir kısmı olmasına rağmen boş duruyordu. Saat 02:51 sularında, kendimi pek yaratıcı hissetmemeye başladığımdan farklı bir şey yapmaya karar verdim, ve ilk aklıma gelen şey, /hakkımda yazısını düzenlemekti.

İnsanların ukala olduğumu düşünmesi en nefret ettiğim şeylerden birisidir, insanların hayatındaki başarıları anlatırken büründükleri hayatın onlara çok sert davrandığı ve "kazarak" yukarı çıktıklarından bahsettikleri hikayeleri dinlerken her zaman onların sizden daha iyi olduğunu veya daha "şanssız olmasına karşın" başardığını görüp kendinize üzülürsünüz ya, işte o hisse bu yazıyı okurken lütfen kapılmayın, çünkü ben onlardan biri olduğumu düşünmüyorum, en azından bu yazı öyle birisi olduğumu düşündürüyorsa, ya ben yazarken, ya da siz okurken bir hata yapmışsınızdır.

İsterseniz benim hikayeme başlayalım; 1995 yılında Ankara'da başlayan ve halen (2017) Ankara'da devam eden, memur ailesinin parasının önemli bir kısmını mahalle baskısı ile benim ve kardeşimin eğitimine ayırdığı, orta ekonomiye sahip bir evde yetiştirildim.

Kariyere "profesyonel (!)" olarak atılma zamanlarım, 13 yaşlarını buluyor. Mahalledeki bilgisayarcı abiye gelen "internet sitesi yapma" işlerinden pasladığı basit işleri freelance olarak yaparak -sonradan öğrendiğim üzere- abinin aldığı paranın %20'sini alırdım. Yani şöyle ki, tamire gelen bilgisayarın içindeki güzel parçayı söküp daha kötüsünü takan bilgisayarcı abimize gelen 200 liralık işten 40 lira alırdım. (40 lira 2008 yılında ve 13 yaşındaysanız iyi para)

Lise'de kendimi geliştirmeye devam edip, sürekli yeni şeyler öğrenip okuyarak daha fazla ödeyen ve kaliteli "web sitesi yapma" işlerine" devam ettim. Bir süre sonra lise'de tanıştığım bir arkadaşım ile bilgisayar oyunları hakkında bir internet sitesi kurmaya karar verdik, konusunun niş olması ve içeriğin düzenliliği ile 2011 sularında günlük 10bin tekil hitler kazanan bir site haline geldi, site üzerinden Adsense yayıncılığı aracılığı ile para kazanıyorduk, sitenin aylık 1000 dolar kazandığı aylar hala dün gibi aklımda.

Adsense yayıncılığı ile daha farklı alanlarda internet siteleri ile hala da devam eden bir gayet iyi bir gelir akışı sağladığımı da söylemeliyim.

Bir diğer taraftan daha prestijli işler almaya devam ederken, üniversiteye başlamadan hemen önce, Ankara'daki bir reklam ajansı tarafından, gel reklamını yaptığımız firmalar için internet siteleri yap çağrısı ile freelance olarak bir süre gelen işleri yaparak "gerçek" sektörün kazandığı paradan da pay almaya başladım (2013)

Üniversitenin ilk yılı sırasında bahsettiğim şirkette haftanın birkaç günü yarı zamanlı olarak çalışırken, diğer yandan, üniversitenin de aşıladığı daha bilinçli bir geliştirici ve mühendis olma yolunda kendimi geliştirmeye devam ettim.

İkinci yılında, "reklam sektörü bana göre değil" cümlesi ile reklam veya tanıtım amaçlı işler almaya nokta koyarak, kendimi daha çok uygulama geliştirme üzerine geliştirme ve bu alanda freelance işler almak istediğime ikna edip, birkaç güzel projede freelancer olarak çalıştım.

Freelance olayının yıpratıcılığı ve düzensiz geliri nedeniyle, üniversitenin üçüncü yılın 2. çeyreğine doğru, üniversitemin teknokentindeki web üzerine geliştirme yapan bir şirkette yine parttime olarak çalışmaya başladım. Okuluma yakın olması açısından mükemmel olmasındansa, kullandıkları teknolojilerin eskiliğinden ve yaptıkları iş açısından (şirketler için erp sistemleri, duyuru sistemler vs.) kendimi tutkulu hissetmediğimden Burada 6 ay dayanabildim.

Bu sıralarda bir yayın evinden almış olduğum teklif üzerine de kitaplar yazmaya başlamıştım.

Bu süreç boyunca internet yayıncılığı üzerine kurduğum sistemimi geliştirmeye devam ederek, aslında "çalışmam gerekmeyecek" seviyeye geldiğini ve belki zamanımı bunun üzerine kullanabileceğimi düşünmeye başlamıştım.

Hemen ardından (2 hafta sonra) şuan çalıştığım startup'da çalışmaya başladım, hem konusu ile kendimi çalışmaya motive ediyor, yeni teknolojilerle çalışıyor olmamın yanı sıra, kendimi geliştirmemi destekleyen çalışma arkadaşları ile 1 yıldan uzun süredir burada çalışıyor durumdayım. Mükemmel uygulamalar üretiyoruz. Ek olarak sanıyorum Türkiye'de opensource kod yazabiliyor olduğum tek şirketten birisi de diyebilirim.

Sonraki planlar, şuanki çalıştığım startup'ın da etkisi ile bu kültüre yakın insanlarla çalışıyor olmaya devam etmek, buna ek olarak belki güzel bir fikir ile bir girişim yapmak gibi duruyor.

1 dk dur, gitme. Sen benim küçük hikayemi okudun, şimdi sıra sende, eğer zamanın varsa senin hikayeni de okumak isterim, bana [email protected] adresi üzerinden hikayeni mail atabilirsin 🙂

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz