Javascript’te “use strict” Ne İçin Kullanılır?

"use strict"; komutu genellikle Javascript dosyasının başında belirtilen ve yazılacak Javascript kodunun strict modunda (nizami - katı) execute edinilmesinin istendiğini belirtir.

Burada nizami mod olarak bahsettiğimizi şöyle açıklayalım; bazen baştan savma yazılan kodlarda örnek vermek gerekirse, değişken tanımlarken degisken = "wow"; şeklinde var betimleyicisini kullanmıyoruz. Bu tip durumlarda javascript motoru değişkenin tanımlanmamış olduğunu görüp bizim için declare ediyor. Fakat eğer nizami modda bu tür bir kod işleniyor olsaydı, Javascript çalışmayacak ve konsola bu bir hata olarak gelecekti.

Use strict

Javascript'in sunduğu bu tür çokça esneklik bulunuyor. Bu komutu daha çok geliştirici ve tarayıcı arasında bir anlaşma sağlayarak strict mod ile kodun daha hızlı execute edilmesini sağlamak için kullanıyoruz diyebiliriz.

ES6 ile strict modu varsayılan olarak açık olarak kullanılmaktadır, yani özel olarak use strict komutunun, tarayıcıların tamamı tarafından ES6 standartı tamamen kabul edildiğinde, kullanılmasına gerek kalmayacak.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz