WordPress 4.2+ Emoticon (Smiley) Özelliğini Kaldırmak

Bildiğiniz gibi WordPress'in eski sürümlerinde daha basit bir emoticon sistemi bulunuyordu ve eğer yanlış hatırlamıyorsam; emoticon resimlerinin yerleştirilmesini backend ile hallediyordu. Ayrıca emoticonların çalışıp çalışmama durumunu Panel/Ayarlar/Yazma bölümünde kapatıp açabiliyordunuz.

Wordpress Emoticon

WordPress 4.2 ile birlikte bu smileylerin yerleştirilmesi için bir javascript dosyası (wp-emoji-release.min.js) kullanılmaya başlandı. Bazı durumlarda gerçekten lightweight bir tema hazırlıyorken, bu tür ek javascript dosyalarının ya da küçük eklentilerin ek javascript dosyası eklemesini istemeyebilirsiniz.

Belki de smiley'lerden nefret eden birisisinizdir ve temada bulunmasını da istemiyor olabilirsiniz. WordPress 4.2+'da smileylerin kapatılmasının panel içindeki ayarlar ile mümkün olmamasının yanında functions.php dosyasını kullanarak bu özelliği kaldırabilirsiniz.

remove_action('wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7);
remove_action('wp_print_styles', 'print_emoji_styles');

Satırlarını functions.php dosyanıza ekleyerek kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Kaldıralım?

Pingdom.com'dan aldığım bir optimizasyon hatasına göre;

Resources with a "?" in the URL are not cached by some proxy caching servers. Remove the query string and encode the parameters into the URL for the following resources. (wp-emoji-release.min.js?ver=4.5.3)

Burada wp-emoji-release, cacheleme yapma ihtimali olan durumlarda, wordpress'in hali hazırdaki versiyonunu javascript dosyasına ? olarak atıyor, bu durumda, pingdom'un söylediğine göre bazı proxy cache serverleri, eğer dosyanın ? eki varsa cachelemeden geçiyor.

Benim kurduğum sistemde sayfadaki her statik içerik önbelleğe alınmış olduğundan, sayfanın her seferinde gereksiz bir şekilde wp-emoji-rease.js dosyasını beklediğini fark ettim. Bunu kaldırarak sorunu çözdüm. Fakat tabiki wordpress'in core dosyalarını değiştirerek bu dosyayı da önbelleklenebilir hale getirebilirdik.

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz