Xamarian Android Player: MacOS’de Android Emülatörü

Android Studio ile gelene android emulatörünün çoğu cihazda yeterince verimli çalışmadığı (5-10 fps) biliyoruz. Ayrıca eğer MacOS sisteminde çalışıyorsanız, open-source veya ücretsiz bir emülatör bulmak da gayet zor. Bu gün şans eseri Xamarian'ın android player'ına denk geldim.

Ve ilk izlenimim gerçekten mükemmel olduğu yönünde. Bilgisayarımda zaten Android SDK olduğundan, çalışması için gerekli olup olmadığı konusunda bilgim yok. Fakat uygulamayı indirdiğinizde 106MB boyutunda olduğunu görüyorsunuz.

Screenshot at Sep 07 02-50-37

Sonrasında uygulaması içinden bir telefon yansıması indirmeniz gerekiyor. Ben Nexus 4 yansımasını indirdim, ve yaklaşık 250MB boyutunda bir indirme yaptı. 2dk kadar yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra, emulator penceresi açıldı.

Emulatörü ilk kez çalıştırıyor olmama rağmen yaklaşık 10-20 saniye içerisinde telefon kullanılır hale geldi.

Screenshot at Sep 07 02-50-21

Sevdiğim bir diğer özellik ise, uygulama APK'sını çalıştırmak için emulatör penceresine .apk dosyanızı sürüklüyor olmanız. Şöyle ki, uygulamayı sürüklediğinizde size beklemenizi söylüyor ve uygulama yüklendiğinde size bildirim göndereceğini söylüyor ve benim durumumda 23mb'lık bir uygulama için yaklaşık 30 saniye yükleme işlemi yapıp gelen bildirimle uygulamayı çalıştırıp mükemmel şekilde inceleyebiliyorsunuz.

Ek olarak çok ayrıntı dursa bile, alt tuşu ile pitch-to-zoom da yapabiliyorsunuz. Performans açısından iOS native similatörüne denk olduğunu hatta daha fazla fps verdiğini söyleyebilirim.

Bendeki mac cihazım 2013, intel i5, 16gb ram özelliklerinde ve Xamarian Android Player performanstan gerçekten çok mutluyum. 30fps üstü ve gerçekten karışık animasyonlara sahip olmayan uygulamalar için gayet ideal. Tabiki sizin sisteminiz için farklı sonuçlar da verebilir.

Ayrıca bu player'ın windows'da çalıştığını da söyleyelim. Ben denemedim ama aynı şekilde yüksek performans ile çalıştığına eminim.

https://developer.xamarin.com/releases/android/android-player/

Yorumları Göster veya Yeni Yorum Yaz